شهردار و مدیر فرهنگسرا(صفحه ماژول‌ها)
 
 لینکها(صفحه ماژولها)

 
تاریخ : دوشنبه 6 ارديبهشت 1395     |     کد : 1167

مدیرفرهنگی، هنری و تفریحی شهرداری تبریز: جشنواره خادمین‌شهر، معرف توانمندی‌های پرسنل‌شهرداری خواهدبود

همانند هر نهاد دیگر، شهرداری تبریز هم، مجموعه ای است ازافرادی با توانایی های متفاوت و گاه با استعدادهایی در خور توجه که همگی تحت یک دستورالعمل واحد، یعنی خدمت به شهر و شهروندان، در یک جا گرد آمده اند.

همانند هر نهاد دیگر، شهرداری تبریز هم، مجموعه ای است ازافرادی با توانایی های متفاوت و گاه با استعدادهایی در خور توجه که همگی تحت یک دستورالعمل واحد، یعنی خدمت به شهر و شهروندان، در یک جا گرد آمده اند.

اما گاه در جریان وظایف روزمره و تعریف پاره ای از وظایف، این توانمندی ها در هاله ای از بی توجهی قرار می گیرد و یحتمل، این امر، موجب دلسردی و ضعف اعتماد به نفس در شخصی شود که می تواند در صورت تامین شرایط، به یکی از موثرترین و کارآمدترین نیروها در شهرداری تبدیل شود.

همین موضوع، انگیزه‌ای شد برای برگزاری جشنواره‌ای به نام خادمین‌شهر توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌تبریز و با مدیریت امور فرهنگی، هنری و تفریحی تبریز.

برای آگاهی هرچه بیشتر از جزییات این جشنواره و نحوه و زمان برگزاری آن، گفتگویی داشتیم با کریم قدرتی، مدیر امور فرهنگی، هنری و تفریحی شهرداری تبریز:

جشنواره خادمین شهر را چگونه معرفی می کنید؟

جشنواره خادمین شهر، برای اولین بار با هدف ارج نهادن به پرسنل و خانواده های محترم آنان، تدوین شده است؛ به این ترتیب که مقرر شده طی این جشنواره، افرادی از مجموعه شهرداری تبریز یا خانواده های آنان را که دارای استعداد یا توانایی های ویژه در زمینه‌های علمی، هنری، فرهنگی، ورزشی، سلامت، گردشگری و آیینی- مذهبی، هستند، شناسایی و معرفی کند و طی مراسمی، از آنان تجلیل نماید.

هدف از اجرای این جشنواره چیست؟

طبق اصول مدیریتی، قدرشناسی و توجه به افراد، موجب شکوفایی استعدادهای آنان و افزایش بهره وری در یک مجموعه می شود؛ از طرفی دیگر، این جشنواره حامل پیامی فرهنگی و معنوی خطاب به شهروندان است که در آن، شهروندان، خادمان خود در شهرداری را می شناسند و با توانایی های آنان، آشنا می شوند؛ این آشنایی نتایج مثبتی هم برای شهروندان و هم برای پرسنل شهرداری دارد که در نهایت، همگی منتج به پیشبرد اهداف توسعه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی شهر می‌گردد.

برنامه ریزی برای جشنواره از چه زمانی آغاز شده است؟

ستاد ویژه جشنواره خادمین شهر، از دی ماه سال گذشته به تدوین شیوه نامه اجرایی آن پرداخته و فرهنگ سرای الغدیر به عنوان محل برگزاری جشنواره  انتخاب شده است. طبق شیوه نامه نیز، افرادی که آثار و دستاوردهای آنان در حوزه های علمی، هنری، آیینی و مذهبی، ورزشی، سلامت و گردشگری، موفق به کسب عناوین منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی شده، مورد تقدیر قرار می گیرند و در عین حال، نشان خدمت نیز توسط شهردار محترم تبریز و امام جمعه محترم، به آنان اعطا می گردد.

در کنار آن، نمایشگاهی نیز از این آثار برای بازدید عموم برپا می شود و در آن، هر منطقه یا سازمان غرفه ای اختصاصی برای پرسنل خود و خانواده هایشان خواهد داشت. همچنین در این نمایشگاه، بخش دیگری نیز به آموزش های شهروندی اختصاص می یابد.

علاوه بر این، بخش ویژه‌ای نیز برای تقدیر از کارکنانی تخصیص یافته که اخلاق حرفه ای و مسوولیت پذیری آنان، در حد اعلا قرار دارد و دارای روحیه فرهنگ جهادی دارند.

علاقمندان به شرکت در جشنواره، آثار خود را چه زمانی و به کجا باید تحویل دهند؟

پرسنل شهرداری تا پایان ماه مبارک رمضان فرصت دارند اصل آثار خود و یا خانواده هایشان را در محورهای ذکرشده، به معاونت های فرهنگی یا روابط عمومی های منطقه یا سازمان تابعه خود و یا به دبیرخانه مرکزی این جشنواره در فرهنگسرای الغدیر تحویل دهند. این آثار توسط داوران ارزیابی و نتایج آن، در جشنواره معرفی خواهدشد.

لازم است بگویم که این جشنواره به صورت سالانه برگزار خواهدشد. امسال، اولین دوره از این جشنواره را برگزار می کنیم و در عین حال امیدواریم با استقبال پرشور شهروندان از این جشنواره، راه برای برگزاری دوره های بعدی آن، فراهم گردد.

در مورد داوران بپرسیم؛ داوران این جشنواره توسط چگونه و با چه معیاری انتخاب شده اند؟

مجموعه داوران، باید از خارج مجموعه شهرداری باشند که قطعا از افرادی صاحب نظر و کارشناس بهره خواهیم برد. اما در کل انتخاب داوران بر عهده سازمان فرهنگی و هنری نهاده شده است.

این را هم بگوییم که آثار دارای مقام، مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرند و فقط اثاری که آماده اند، ولی هنوز در یک محفل علمی یا فرهنگی مطرح نشده اند و مقامی ندارند، داوری می شوند.

رونمایی این جشنواره توسط نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، جناب آیت الله شبستری انجام گرفته و ما امیدواریم این جشنواره، موجب تقویت نگاه درون مجموعه ای مدیران شهرداری گردد.


مدیر وب سایت