شهردار و مدیر فرهنگسرا(صفحه ماژول‌ها)
 
 لینکها(صفحه ماژولها)

 
تاریخ : يکشنبه 10 آذر 1398     |     کد : 8189

شیوه‌های تربیت کودک لجباز از زبان کارشناس روانشناسی فرهنگسرای الغدیر

شیوه‌های اصولی تنبیه در کارگاه فرزند پروری فرهنگسرای الغدیر بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرا، گروهی از مشاورین و والدین کودکان بر این عقیده هستند که تنبیه می‌تواند در آموزش کودکان مثمر ثمر باشد و جدای از خشونت هست، آن‌ها معتقدند تنبیه می‌تواند اخلاقیات را به کودک بیاموزد و یادآور تعهد و مسئولیت شود؛ اما آیا موارد مذکور صحیح هستند؟
سهیلا آل طه کارشناس روانشناسی فرهنگسرای الغدیر در پاسخ به سؤال خبرنگار فرهنگسرا در مورد تنبیه، گفت: تنبیه به معنای اصلاح کردن و آگاه کردن هست و اگر والدین به‌وسیله تنبیه فقط خشم خود را فرونشانند دیگر به معنای تنبیه نیست زیرا باعث اصلاح رفتار کودک نمی‌شوند. تنبیه کردن نادرست کودکان می‌تواند آسیب‌های روانی و تبعاتی مانند فرار از مدرسه، بزهکاری، اعتیاد یا عدم پیشرفت شغلی برای کودکان به همراه داشته باشد. مهم‌ترین نکته در تنبیه کودکان یک نظر بودن والدین بر سر تنبیه کودک است.
وی در ادامه افزود: به‌جای تنبیه بدنی بهتر است با واکنش‌های کلامی رفتار کودکان را اصلاح کنیم. درزمینهٔ تنبیه کردن کودکان نباید افراط کنیم زیرا تنبیه تأثیر خود را از دست می‌دهد. به‌طور مثال به کودکان نگوییم:«تو دختر یا پسر بدی هستی»، رفتار آن‌ها را سرزنش کنیم و بگوییم «تو کار بدی کردی».
آل طه گفت: ابتدا مفهوم کار درست و نادرست را به فرزندتان بیاموزید و سپس از او انتظار داشته باشید که رفتار درستی انجام دهد. والدین باید در همه شرایط از فرزند خود حمایت کنند و در کنار تنبیه از آنان حمایت‌های عاطفی نیز داشته باشند. والدین باید تبعات کارهای اشتباه فرزندان را مشخص کنند و همانند یک قانون در ذهن فرزندشان بگنجانند؛ مانند این‌که اگر کودک او اسباب‌بازی‌هایش را مرتب کرد با تشویق والدینش روبرو شود و درک کند که این رفتار در قوانین خانه جزو یک رفتار درست است یا اگر رفتاری نادرست انجام داد، بداند با تنبیه روبه‌رو می‌شود و درک کند این رفتار در قوانین خانه جزو یک رفتار نادرست است.
لازم به ذکر است کارگاه فرزند پروری روزهای یکشنبه هر هفته از ساعت 10:30 لغایت 12 با موضوعات مختلفی از قبیل آموزش شیوه‌های ارتباط مؤثر با فرزندان، بررسی شیوه‌های نوین تشویق و تنبیه در تربیت کودکان و نوجوانان، بررسی دوره‌های مختلف رشد کودکان و نوجوانان، آموزش شیوه‌های درمان اختلالات اضطرابی در کودکان و... در واحد آموزش‌های شهروندی فرهنگسرا برگزار می‌گردد.


 


مدیر وب سایت