شهردار و مدیر فرهنگسرا(صفحه ماژول‌ها)

 
 لینکها(صفحه ماژولها)

 
تاریخ : دوشنبه 14 آبان 1397     |     کد : 6423

مدیر برگزاری جلسات فرهنگی ادبی صراف سخن:

اشعار آئینی صراف تبریزی در شعر کلاسیک بی بدیل است

در آستانه برگزاری دومین جلسه از سلسله جلسات ادبی صراف سخن، گفت و گویی با دکتر الهیاری مدیر برگزاری این جلسات ترتیب داده شد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرا، در آستانه برگزاری دومین جلسه از سلسله جلسات انجمن فرهنگی ادبی صراف تبریزی که در محل فرهنگ سرای بزرگ الغدیر برگزار می شود ، گفت گویی با دکتر ابوطالب الهیاری مدیر برگزاری این جلسات، در زمینه معرفی هر چه بیشتراین شاعر توانا و چیره دست تبریزی ترتیب داده شده است که به شرح ذیل می باشد.

دکتر الهیاری: "شعر در لغت، دانستن و دریافتن است و اصطلاح ادبی آن در ادوار مختلف به صورتهای گوناگون و متنوع شکل گرفته است، به عنوان مثال، افلاطون و سقراط  مایه خمیر و محرک شاعری را الهام می شمارند و ابن سینا شعر را سخنی خیال انگیز می داند که کلام موزون و متساوی ساخته شده باشد. ولتر می گوید: «شعر  موسیقی ارواح بزرگ و حساس است و بالاخره شعر در معنای عام و وسیعش سخنی است که زیباترین پدیده های طبیعت  و جامعه را با ظرافت و طراوت و لطافت بیان می دارد.
با این وصف، حاج رضا صراف تبریزی با طبع لطیف، باریک اندیش و ظرافت و خیال انگیزیش که، اشعار ناب، به ویژه غزلهای لیریک عارفانه ی پر احساس، نغز و تصاویر زیبا، فانتزی، صنایع بدیع معنوی و لفظی با مضامین عالی...  یکی از زیباترین نمونه و درخشنده ترین ستاره ایست که، در آسمان ادب و فرهنگ آذربایجان می درخشد.
مرحوم صراّف تبریزی از شعرای قرن 19 است که صراف شناسان، محققین تاریخ فرهنگ و ادب ایران، آذربایجان مثل مرحوم دولت آبادی، مرحوم صمد سردارنیا، سال تولد شاعر را 1325- 1271 ه.ق  و محل تولدش را محله ی ویجویه(ورجی باشی) که، یکی از قدیمی ترین محلات تبریز می باشد، یادآور شده اند.
استاد صراف تبریزی با خلق آثار ادبی کم نظیرش در آئین شعر کلاسیک آذربایجان جایگاهی بس والایی را بخود اختصاص داده است. او، به کهکشان شعرای مشهور، بزرگ آذربایجان چون حکیم لعلی تبریزی، عندلیب قره جه داغی، ابوالقاسم نباتی، محمد باقر خلخالی، حاجی مهدی شکوهی، حیران خانم، میرزا علی اکبر صابر، راجی، منسوب است.
استاد صراف تبریزی شاعر دو زبانه(فارسی- ترکی)است که استاد مصطفی قلی زاده، محقق چیره دست و صراف شناس آذربایجان آثار ادبی شاعر را در مجموعه ی مقلات همایش بزرگ یکصدمین سال وفات شاعر (صراف سخن) که خود دبیر همایش بود، مجموعاً 2500 بیت شعر در قوالب مختلف یاد آور شده اند که، 92 غزل  آن ترکی و یازده غزل فارسی، 59 قصاید و مراثی ترکی، 2 ترجیح بند آن ترکی می باشد که مکرر به چاپ رسیده است.
زبان مرحوم صراف، زبانیست صریح و روان، ملودیک با لحن مخصوص دیالیک تبریزی، بطوریکه از هر گونه تکلف و تصنع مبرّاست، هر چند لسانی شاعرانه و تصویری است و از واژگان بدیع و ترکیبات مختلف پوئتیک زیبایی بهره فراوان برده است
نرگس گؤزون، بنفشه خطین، لاله عارضین،
عکسین سالیر خیاله گلیر گلیر گلستان چکر
...
 لاکن فی الواقع احساسات و عواطف صادقانهی مذهبی خویش را با زبانی ساده و روان بیان نموده است.
زبان نوحه و مراثی صراف بسیار صمیمانه و عاطفی است. در مجموع عواملی که زبان شاعر را احساسی و سرشار از عاطفه کرده است از:
کاربرد واژگانی است که خاص تغزل، عرفانی، نوحه، مرثیه می باشد؟ مثل: غم، غصه، اندوح، هجران، محنت، مصیبت، داغ، رنج، الم، ظلم، جفا، فراق، س...

ائتدیم حسین مزارینی چوخ ایللر آرزو،
الحمـدلله اولـدو میسّـر هــــر آرزو
پروانه تک فراق اودونا یاندی مرغ دل،
ایندی وصال بزمدیر ائیلـــر پر آرزو
...
متأسفانه چیزی که مایه تأسف است، این است که، در هر دوره ای از زمان علم و ادب و شعر و شاعری در مقایسه با مادّیات چندان اهمیّتی نداشته است و روزگار صراف سخن ما نیز از این بی مهری ها مستثنی نبوده است:
صراف نقد شعر داها خرجه گئتمه ییر،
مین بیتدن مقدم اولوب ایندی بیر فلوس
در آخر سخنم لازم می دانم با استناد به کلام گهربار امیر مؤمنان علی(ع)که :«من لم یشکر المخلوق، لم یشکرالخالق» فرموده است، از معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز، مدیریت فرهنگ سرای بزرگ الغدیر و همه مسئولان زیربطی که در این امر خطیر فرهنگی و ادبی مارا یاری نموده و در اجرای جلسات فرهنگی و ادبی از مساعدت معنوی و مادی خود دریغ ندارند، تشکر و قدردانی کنم.


مدیر وب سایت